poniedziałek, 7 stycznia 2019

Wystawa MARIA PIĄTEK / MIND MAPPING


Zapraszamy na wernisaż wystawy Marii Piątek / MIND MAPPING

Galeria Apteka Sztuki
Al. Wyzwolenia 3/5

17 stycznia godz. 19.00

O nowej mentalności komunikacji wizualnej w malarstwie Marii Piątek
Struktury urbanistyczno – społeczne narzucają nam tempo, kierunek, czy wręcz charakter działania. Autentyczne staje się poszukiwanie siebie poza życiem społecznie usankcjonowanym, w sferze niekłamanego powrotu do korzeni, a więc otwarcia się na bezpośrednie związki z naturą.
Istotne stały się pytania o, nie zakłócane przez przekaźniki i nośniki cywilizacji, relacje z tym, co w nas prawdziwe, o poszukiwanie w sobie pierwotnej energii. Powszechnie obecna i wszech – panująca tzw. kultura zwana „masową” wyrabia w nas nawyk pośpiesznego i bezrefleksyjnego odbioru ujednoliconych treści, przekazywanych za pośrednictwem środków masowego upowszechniania.
Nie ma w niej miejsca na spokojną kontemplację i właściwy kontakt z dziełem sztuki, na kontakt z samym sobą wreszcie. A przecież sztuka nie tylko ma być czynnikiem kształtowania tzw. dobrego smaku, powinna stawać się sposobem pogłębiania wartości naszego życia.
Znak świadomie pozostawiony przez artystę jest istotnym świadectwem w budowie kultury współczesnego człowieka - określa zmieniającą się harmonię między światem idei, a jego naturą.
Propozycja malarska Marii Piątek to nie tylko komunikat o zewnętrznej, industrialnej przestrzeni człowieka, ale autorka zdaje się sugerować nim także Naszą kondycję wewnętrzną.
Poprzez „nową mentalność komunikacji wizualnej” człowiek kreuje siebie, ożywia świat własnej wyobraźni. Malarstwo Piątek wyzwala te pragnienia, daje możliwość uzewnętrznienia i przeżycia ich raz jeszcze, już świadomie, przy współudziale intelektu. Maria Piątek podjęła się trudu nauczenia Nas obserwowania i widzenia krytycznego w czasie totalnej, agresywnej „wizualności”.
Malarstwo M. Piątek daje odbiorcy możliwości wyostrzania optyki widzenia i uczestniczenia w codzienności życia, ale również daje szansę zdarcia zasłony iluzji, jaka istnieje między nami a rzeczywistością. Obrazy Piątek zawierające w swoich kompozycjach formy językowe, co nie predestynuje ich jedynie do charakterystyki komentarza, czy ilustracji, stają się raczej zabiegiem pomocniczym do przekazania wysublimowanego komunikatu. Wielowarstwowość kompozycji Marii wynika z ciągłej i czujnej obserwacji zjawisk, budujących naszą przestrzeń społeczno-kulturową. Dzięki zmiennym działaniom różnych motywów, ukazuje nam często ulotność i niepowtarzalność nie bezpośrednich konotacji z nami, naszymi zachowaniami, ale ich symboliki, budowanej w oparciu o znak i kolor.
Kreacja malarska Piątek to swoistego rodzaju proces, proces który podkreśla współczesność roli obrazu, dzięki któremu przekazana zostaje nam określona treść. Treść może wydawać się odbiorcy często absurdalna, niezrozumiała czy prowokacyjna, ale poprzez różnorodność środków wyrazu zawartych w kompozycjach, staje się wartością autonomiczną o mocnym potencjale ikonicznym kultury przełomu XX i XXI wieku.


Tomasz Nowak, styczeń 2019 r

Brak komentarzy: